05.01.2018


 

DENİB' den Heimtextil Toplantısı
 

 

  
 

 

9-12 Ocak 2018 tarihleri arasında Almanya'da düzenlenecek olan Heimtextil Fuarı öncesinde her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen fuara ilişkin bilgilerin paylaşıldığı toplantı, fuarda stand açacak firmaların katılımları ile Denizli İhracatçılar Birliği'nin organizatörlüğünde, 04 Ocak 2018 tarihinde Denizli Polis Evi'nde yapıldı.

Toplantıda ayrıca 2017 yılında ülkemizde ve dünyada yaşanan önemli ve ekonomik gelişmeler ile 2018 yılına ilişkin beklentiler değerlendirilirken, Denizli İhracatçılar Birliği faaliyetlerinin paylaşıldığı bir sunum gerçekleştirildi.

 
 

2017 Yılı İhracat Rakamları Basın Toplantısında Değerlendirildi...
 

 

  
 

 

2017 yılına ilişkin verilerin değerlendirildiği ve 2018 yılı beklentilerinin ele alındığı basın toplantısı, 04.01.2018 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenlendi.

Basın mensuplarının oldukça yoğun katılım gösterdikleri toplantıya TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB Başkan Vekili Sedat Erikoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Serdar Mutlubaş ve Denetim Kurulu üyesi Süreyya Çalışkan katıldı…

HEDEFLERİMİZİ AŞTIK…

2017 yılına başlarken belirlenen 153,3 milyar USD'lik Türkiye ihracatı hedefinin revize edilerek 156,5 milyar USD'ye ulaştığını belirten Süleyman Kocasert, bu hedefi de aşarak yüzde 10'un üzerinde bir artışla 157,1 milyar USD'lik ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

 
 

2017 Yılı İhracat Değerlendirme Raporu
 

 

  
 

 

2017 Yılı ARALIK ayında Birliğimiz ihracat kayıt rakamı geçen yılın Aralık ayına göre %7,57 artarak 188.069.305 USD'den, 202.311.634 USD ye yükselmiştir.

01 Ocak 2017 - 31 Aralık 2017 tarihleri arası oniki aylık dönemde ihracat rakamımız yükselme sürecini devam ettirmiş ve geçen yıla göre %14,02 oranında artış sağlayarak 2.449.057.562 USD ye ulaşmıştır. 2016 Yılında ise bu rakam 2.147.836.826 USD olarak gerçekleşmiştir.

 
 

2017 Yılı İhracat Değerlendirmesi - Ankara
 

 

  
 

 

İHRACATTA DOLUDİZGİN BİR YIL

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2017 yılı ihracat verileri Ankara'da, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci tarafından açıklandı. İhracatta doludizgin bir yılı geride bıraktık. Sene başında 153,3 milyar USD olan yıllık ihracat hedefimiz, yıl içinde 156,5 milyar USD'ye revize edilmişti. Yaptığımız değerlendirmelerde, bu hedefe ulaşacağımızı, hatta yeni hedefimizi de geride bırakabileceğimizi sıklıkla ifade ediyorduk.

Aralık ayı rakamlarıyla birlikte, ülkemiz ihracatının 2017 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 10,22 artarak 157,1 milyar USD olduğunu ve Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştığımızı gördük. Gururluyuz çünkü; yıl boyunca hedeflerimize emin adımlarla yürüdük, dünyanın dört bir yanında ülkemiz ihracatına katma değer sağlamaya çalıştık…

 
 

2018 Yılı Beklentileri Paylaşıldı...
 

 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği organizasyonunda, 2017 yılı Dünya ve Türkiye ekonomisi ve 2018 yılı genel beklentilerin ele alındığı "Bizi Nasıl Bir 2018 Bekliyor? Küresel Gelişmeler Işığında Sosyo-Ekonomik Değişimler " konulu panel düzenlendi.

27.12.2017 tarihinde düzenlenen ve moderatörlüğünü TİM Başkan Vekili-DENİB Başkanı Süleyman Kocasert'in yaptığı, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Ekonomi Yazarı Hakan Güldağ ile Siyaset Bilimci ve Gazeteci Yazar Metehan Demir'in katıldığı panel yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

 
 

DENİB “Genç Mucidi” ni Arıyor!
 

 

  
 

 

Denizli'de ilkokul, ortaokul ve lise öğrenimi görmekte olan öğrencilerin, yaratıcılıklarını ön plana çıkarmak, yenilikçi, özgün ancak keşfedilmemiş ve sadece fikir aşamasında kalmış projeleri tespit ederek hayata geçirmek, Denizli ve Türkiye'nin inovasyon yolculuğunda çocukların ve gençlerin katıksız fikirlerinden iş dünyası olarak faydalanmak ve desteklemek, bu çerçevede oluşacak farkındalık ile girişimciler için, sermaye ve iş fikrinin bir araya geldiği, çocuklarımızın fikirlerini geliştirip ürüne dönüştürebilecekleri ortamı hazırlayabilmek amacıyla düzenlenecek olan İNOVATİF FİKİRLER YARIŞMASI'nın Protokol İmza Töreni, 26 Aralık 2017 günü Denizli Valisi Hasan KARAHAN, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut OĞUZ ile TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT ve DENİB Yönetim Kurulu üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. 
 

DENİB Akademi, Bilinçaltı İkna ve Müzakere Yöntemleri Eğitimi...
 
 

  
 

 

Academy Neuro'dan Mert AYDINER'in verdiği eğitimde, karşı tarafın hakkımızda bir fikre sahip olması, kısa zamanda sahip olunan fikir ile müzakereye doğru adımla başlayabilmenin yolu, görüşme için masaya oturduğumuzda uyumu ve işbirliğini sağlayabilmek, karşımızdakinin ilgisini, güvenini, saygısını kazanabilmek, soru sorma, aktif dinleme, empati kurma, çıkar gözetme, seçenek sunma, uzlaşma konusunda ne kadar istekli ve başarılıyız? Müzakere sürecinde karşı tarafın nihai kararlarını etkileyen ve onları istediğimiz yönde harekete geçirebilen "bilinçdışı faktörler” nelerdir? Tarafların davranışlarını yönlendiren "güdüler” nelerdir? Müzakereciler olarak karşı tarafın "temel davranış tarzını” belirlemek ve olası sapmaları tespit edebilmek bizlere nasıl bir stratejik avantaj sağlar?  Konularında katılımcılar bilgilendirildi.

 
 

Almanya'da Şirket Birleşmeleri ve Yatırım İmkanları Anlatıldı...
 

 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB), Dünya Gazetesi ve NRW.İNVEST Türkiye tarafından 14. Dünya Gazetesi ‘Türk Dış Yatırımları Paneli' 12 Aralık 2017 tarihinde Dedeman Park Denizli Oteli'nde gerçekleşti. TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Talip Aktaş, NRW İnvest Türkiye Temsilcilik Müdürü Dr. Adem Akkaya, Komutax Yeminli Mali Müşavir Cevdet Kocaş, Kuzey Ren- Vestfalya Eyaleti Ekonomik Kalkınma Ajansı Temsilcileri Alexander Weingarten, Reinhold Poppek ve Georg Breydy'nin yer aldığı panelde, Mönchengladbach, Köln, Düsseldorf, Dortmund ve Essen şehirlerinin de içinde bulunduğu Kuzey Ren- Vestfalya Bölgesi'nin bir yatırım ve ticaret merkezi olarak sunduğu fırsatlar, şirket birleşmeleri ve şirket satın alma konuları ele alındı.

 
 

DENİB Adına Bir Gurur Daha!
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovasyon ve İnovalig ödülleri sahiplerini buldu. Türkiye çapında bine yakın firmanın katıldığı yarışmada "KOBİ Özel Ödülü” Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi İsa Dal'ın firması Evteks Limited Şirketi'nin oldu.

Bu ödülün uzun soluklu bir çalışma sonucunda, hayallerin tecrübe ve inanç ile birleşmesi neticesinde kazanıldığına değinen İsa Dal, ülkemizdeki en inovatif KOBİ seçilmenin ve Anadolu'dan bunu gerçekleştirmenin son derece gurur verici olduğunu belirtti.

İNOVASYON BİLİNCİ ARTIYOR!

Konuyla ilgili Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert şu ifadelere değindi:

"Denizli, bilindiği gibi ihracatta çok önemli bir potansiyel barındırıyor. Türkiye'nin dört bir yanından ve binin üzerinde başvuru arasından "KOBİ Özel Ödülü” nün Denizli'ye gelmesi son derece önemli ve gurur verici. İlimizde inovasyon bilincinin ne denli artmaya başladığının somut bir göstergesi.

 
 

Birliğimiz ve T. İş Bankası İşbirliğiyle "2018 Türkiye ve Dünyada Ekonomik Konjonktür ve Beklentiler" Konulu Seminer Gerçekleştirildi.
 
 

  
 

 

Türkiye İş Bankası A.Ş. ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) işbirliğiyle "2018 Yılı Ekonomik Beklentiler, Dış Ticaret İşlemleri, Ürünler ve Banka Uygulamaları” konulu seminer, 06 Aralık 2017 Çarşamba günü yapıldı.

Seminerde, Türkiye İş Bankası İktisadi Araştırmalar Birim Müdürü Alper Gürler "2018 yılı Türkiye ve Dünyada Ekonomik Konjonktür ve Beklentiler”, Ticari Bankacılık Ürün Müdür Yardımcısı Ufuk DEMİR "Dış Ticaret Ödeme Şekilleri ve Önemli Hususlar”, Ticari Bankacılık Ürün Uzmanı Tuba KAHRAMAN "Dış Ticaretin Finansmanı Ürünleri”, İş Finansal Kiralama A.Ş. Genel Müdür Yrd. Dilek Sezer "İş Leasing Dış Ticaretle İlişkili Çözümler " ve İş Faktoring A.Ş. Genel Müdür Yrd. Armağan Saraçoğlu tarafından "İş Faktoring Dış Ticaretle İlişkili Çözümler” konularında yapılan sunumlarla katılımcılara bilgi verildi.

 
 

Türkiye Kanada İş Forumu
 

 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda Türkiye-Kanada İş Forumu gerçekleştiriliyor. İş forumunda ülkemizi temsilen, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ile ihracatçı birliklerine üye iş adamlarından oluşan 40 kişilik bir heyet yer alıyor. TİM Heyetine Ottawa Büyükelçisi Selçuk Ünal ve Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen de eşlik ediyor.

Toronto Üniversitesi Kulübü'nde gerçekleştirilen ve Ontario Eyaleti İnovasyon Bakanı Reza Mouridi, Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil-Minnan-Wong ve çok sayıda Kanadalı iş adamının da hazır bulunduğu etkinlikte iki ülke arasındaki işbirliği fırsatları ele alınıyor.

KANADA ÖNCELİKLİ PAZARLARIMIZ ARASINDA

Organizasyonun sabah oturumunda değerlendirmelerde bulunan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, iki ülkenin çok uzun yıllardır dost ve müttefik ülke olduğunu belirterek, Kanada iş çevreleri ile birçok ortak proje gerçekleştirmek istediklerinin altını çizdi ve Kanada'nın ülkemizin öncelikli pazarları arasında yer aldığını vurguladı.

 
 

DENİB Akademi Dahilde İşleme Rejimi Mevzuatı ve DİR Otomasyon Sistemi Uygulamaları Eğitimi...
 
 

  
 

 

Eğitimde Dahilde İşleme Rejimi Mevzuatı, Ticaret Politikası Önlemleri, Rejimin işleyiş süreci, amacı, kullanım gerekçeleri, avantajları, DİR kapsamında yapılan ithalat ve ihracatın genel ithalat ve ihracatımız içindeki yeri, DİR ile ilgili Kanunlar, yönetmelikler, DİİB ve Dİİ faaliyet konuları, müracaat değerlendirme kriterleri, süreler, şartlı muafiyet sistemi, önceden ihracat, eşdeğer eşya kullanımı, teminat, indirimli teminat, geri ödeme sistemi, yurt içi alımlar, ithalat, ihracat, KDV'de tecil terkin sistemi, TMO ve şeker fabrikalarından yurt içi alım, ihracat sayılan satış ve teslimler, DİR Otomasyon Sisteminde firma tanımlaması için gerekli evraklar, dikkat edilecek hususlar konularında  DİR Otomasyon Sistemi üzerinden belge müracaatı, revize müracaatı,  TEV hesaplamaları, cezalı TEV ödeme işlemleri, hammadde sarfiyat hesaplamaları ve ayniyat düzenlemeleri konuları ve taahhüt kapatma müracaatı için gerekli evraklar, dikkat edilmesi gereken hususlar konularında bilgi verildi.

 
 

Girişimcilik ve İnovasyonun Kalbi: “SLUSH”
 
 

  
 

 

Dünyanın girişimcilik ve inovasyon temalı en önemli etkinliklerinden biri olan ve Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de yedi yıldır gerçekleştirilen "Slush”, bu sene 30 Kasım ve 1 Aralık tarihlerinde düzenlendi.

​Slush 2017'de 2300 girişimci, 1500 yatırım ağı, 600 gazeteci ve toplam 130 ülkeden 20.000 katılımcı yer aldı. Günlük canlı yayın izleyicisinin 1 milyon rakamını aştığı etkinlikte ülkemizi Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Türk Ekonomi Bankası temsil etti. Etkinlik kapsamında, Helsinki Büyükelçisi Adnan Başağa ziyaret edildi ve düzenlenen resepsiyona katılım sağlandı.

Pitching Yarışması Finali'nde Yer Aldık…

​TİM-TEB Girişim Evi'ne üye 10 başarılı girişimcinin de bulunduğu ve ülkemizi Slush sahnesinde temsil ettiği etkinlikte; ABD Eski Başkan Yardımcısı Al Gore'den, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'ye kadar pek çok önemli isim konuşmacı olarak yer alıyor.

 
 

DENİB Akademi İhracatta Teslim Şekilleri – İhracatta Kullanılan Evraklar Eğitimi...
 

  
 

 

DENİB Akademi, 28 Kasım 2017 Salı günü DENİB Nihat Zeybekci Toplantı Salonu'nda, 30 Kasım 2017 Perşembe günü de Denizli İhracatçılar Birliği ve Uşak Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim Salonu'nda İhracatta Teslim Şekilleri - İhracatta Kullanılan Evraklar Eğitimi'ni gerçekleştirdi.

Eğitimde İhracat Eksperi Ümit Osman Yılmaz tarafından ihracat nedir? incoterms 2010, taşıma şekilleri, terimler, ihracat evrakları, ticari evraklar, proforma fatura, ticari fatura, paket-koli listesi, çeki listesi, gözetim belgesi, gümrük beyannamesi, dolaşım belgeleri, menşe şehadetnamesi, sigorta evrakları, mali evraklar, poliçe, senet, bono, taşıma evrakları, tren yolu - kara yolu – hava yolu taşıma evrakları, deniz konşimentosu ve diğer evraklar konularında katılımcılar bilgilendirildi.

 
 


DUYURULAR :
1- KEP İletimi Hk. (2011/1 sayılı Pazar Araştırması ve Pazara Giriş Desteği Hk.)
2- Ekonomi Bakanlığı Devlet Yardımları Rehberi Hk.
3- Marmomac 2018 Doğal Taş Fuarı