DENİB Genç Mucitlerini Buldu...

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından "Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması” organizasyonu gerçekleştirildi.

Türkiye'de İnovasyon bilincinin genç nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor - DENİB İnovatif Fikirler Yarışması'nda Final Heyecanı 8 Mayıs 2017 Pazartesi Günü görkemli bir ödül töreni ile gerçekleştirildi. Denizli Protokolünün de katılımlarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 1000'e yakın başvurudan finale kalan 30 icat görücüye çıktı.

TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert açılış konuşmasında inovasyonun gençlerimiz için önemine değinerek; "Bugün burada genç beyinlerin yaratacakları icatlar için bir araya geldik, onlara eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın dedik. Nitekim birbirinden güzel buluşlarla karşımıza çıktılar. Amacımız inovasyon kültürünü küçük yaşta onlara aşılayarak bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde katkımız olması için üzerimize düşen görevi yerine getirmektir.” dedi.

İnovasyon Kültürü Oluşturmamız Şart…

Konuşmasında 2023 hedeflerine inovatif ve katma değeri yüksek ürünler sayesinde ulaşılabileceğini de vurgulayan Kocasert; "TİM olarak tasarım, markalaşma, Ar-Ge ve inovasyon olmak üzere 4 ana unsur üzerinde yoğunlaştık. Bugün kilogram başına yaklaşık 1,5 USD'lik ihracat rakamına sahip olan ülkemizin, 2023 hedeflerine ancak ve ancak katma değeri yüksek ürünlerle ulaşması mümkündür. İnovasyonu bir kültür haline getirmemiz olmazsa olmazımızdır.” dedi.

 

Dereceye Giren Genç Mucitlerimiz şu şekildedir:

 

Lise

1. Tarık Hakan Yaldır  -  Öğretmeni Özcan Kaytaz  -  İcat  -  Görüntü İşleme Teknikleri ile Robotlu Kaynak Otomasyonu Simülasyonu (Final Koleji Fen Lisesi)

2. Hakan Ayaz  -  Öğretmeni Bircan AYDOĞAN  -  İcat  -  Güneş Enerjisi Sistemlerinin Deniz Suyu Arıtımında Kullanılması (Denizli Lisesi)

3. Mustafa Eskin  -  Öğretmeni Bilgehan AKYÜZ  -  İcat  -  Düşük hacimde yüksek performans veren içten yanmalı motor (Hasan Tekin Anadolu Lisesi)

Jüri Özel Ödülü Miray Nur Güven  -  Öğretmeni Ayten İLHAN  -  İcat  -  Otomatik Akvaryum Balığı Yemleme Sistemi (Çivril Emine Özcan Anadolu Lisesi)

Ortaokul

1. Ozan Sarıca  -  Öğretmeni Semiha AKSUNGUR  -  İcat  -  Hijyenik Bebek Bezi (Hürriyet Ortaokulu)

2. Elif Başaran-İrem Fidan-Nehir Sücüllü  -  Öğretmeni Ali Mert İcat  -  Kimse Yalnız Kalmasın (Sevil Kaynak Ortaokulu)

3. Mert Gürsoy  -  Öğretmeni Ahmet OKUL  -  İcat  -  Elektrikli Araç Şarj İstasyonu (Bilim Sanat Merkezi)

Jüri Özel Ödülü Zeynep ÇALIK  -  Öğretmeni Aliihsan İlkin  -  İcat  -  Beyaz Yol ( Kezban Ali Çınar İmam Hatip Ortaokulu)

 

İlkokul

1. Cemre Duman  -  Öğretmeni Ahmet OKUL  -  İcat  -  Buza Karşı Güneş (Bilim Sanat Merkezi)

2. Mert Kaan Koparan  -  Öğretmeni Erat MERKÜR  -  İcat  -  Duyan Göz (Üçler İlkokulu)

3. Efe Selcen Öğretmeni  -  Nimet ERTÖRÜN  -  İcat  -  Yaşasın 2. Sınıf (19 Mayıs İlkokulu)

Jüri Özel Ödülü Mert Bölükbaşı  -  Öğretmeni Hilal AKÇAKAYA  -  İcat  -  Üçüncü Göz (Osman Özgür İlkokulu)

 


İlgili Fotoğraflar