Genç Mucitlerin Muhteşem Finali

Türkiye'de İnovasyon bilincinin genç nesillere entegre edilmesi amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor - DENİB İnovatif Fikirler Yarışması'nda Final Heyecanı 25 Mayıs 2015 Pazartesi Günü görkemli bir ödül töreni ile gerçekleştirildi. Denizli Protokolünün de katılımlarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 834 başvurudan finale kalan 31 icat görücüye çıktı.

TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT Açılış konuşmasında İnovasyonun gençlerimiz için önemine değinerek; " Bugün burada genç beyinlerin yaratacakları icatlar için bir araya geldik, onlara eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın sloganlarını aşıladık. Nitekim birbirinden güzel buluşlarla karşımıza çıktılar. Amacımız inovasyon kültürünü küçük yaşta onlara aşılamak, bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde katkımız olması için üzerimize düşen görevi yerine getirmeye çalıştık.” Dedi.

Konuşmasında 2023 hedeflerinin inovatif ve katma değeri yüksek ürünler sayesinde yetişeceğini de vurgulayan Kocasert; " TİM olarak tasarım, markalaşma, Ar-Ge ve inovasyon olmak üzere 4 ana unsur üzerinde yoğunlaştık. Bugün kilogram başına 1,6 dolarlık ihracat rakamına sahip olan ülkemiz 2023 hedeflerine ulaşması için 2.5 - 3.5 dolar seviyesine ancak ve ancak katma değeri yüksek ürünlerle ulaşması mümkündür. İnovasyonu bir kültür haline getirmemiz olmazsa olmazımız olmuş durumdadır.” Dedi.

 

İşte dereceye Giren Genç Mucitler:

Lise

1.si - Samim ÖRSOĞLU Öğretmeni - Ali Cem GİRGİN İcat - Akarsu ve Göllerde teltier ile elektrik üretme (Bahçeşehir KOLEJİ)

2.si -Fatma DİLCEN Öğretmeni - Rabia CANGÖL İcat - İtfaiye merdivenli ambulans (Gülay Kaynak Sarıkaya Tek. Mes. And. Lisesi)

3.si - Eşrefhan ÖZKAN Öğretmeni - Rabia CANGÖL İcat - Karavansı Çadır (Gülay Kaynak Sarıkaya Tek. Mes. And. Lisesi)

Ortaokul

1.si Zeynep Nazlı KADIOĞLU Öğretmeni - Demet GÜLCAN İcat - Küçük değişikliklerle renkli bir şehir (Yeşilköy Ortaokulu)

2.si - Mustafa TÜRKER Öğretmeni - Ayşe KARAKAYA İcat - Raflar ve Dolaplar için, kumanda ile yükselebilen tartı şeklinde araç (Görme Engelliler Ortaokulu)

3.sü - Fatih Mehmet SANCAK Öğretmeni - Nurdane KINALI İcat - İş Kazaları Önlemi için Havalı Tulum (Ticaret Borsası Orta Okulu)

İlköğretim

1.si - Ali Efe ERSOY Öğretmeni - Nimet DAŞIKAN İcat - Hayat Sinyali (Ahi Sinan İlkokulu)

2.si - Şimal Sare GÜNAL Öğretmeni - Erol ZEYREK İcat - Duyulan Renkler (Okul Yaptırma ve Yaşatma Derneği İlkokulu)

3.sü - Eda HASTAOĞLU Öğretmeni - Tuğba HASTAOĞLU İcat - ACEP (Ferhatlar Koleji)

 

 


İlgili Fotoğraflar